Ile może być przyczyn związanych z problemem suchej skóry? Codziennie spotykamy się z wieloma czynnikami, które pogłębiają ten stan. Dziś dowiesz się czego unikać i jak czułego podejścia wymaga odpowiednia pielęgnacja skóry dotkniętej suchością. Sprawdź, jak wygląda dedykowana pielęgnacja suchej skórze i zobacz, czy dbasz o odpowiednie nawilżenie skóry.
-
Kseroza - jak rozpoznać skórę suchą, co powoduje przesuszenie skóry?
-
Jakie są objawy suchości skóry?
-
Przyczyny suchej skóry - jaki wpływ mają czynniki środowiskowe?
-
Higiena skóry suchej, jak dbać o skórę, jaka jest niewłaściwa pielęgnacja skóry?
-
Jak wygląda pielęgnacja cery suchej?
-
Składniki aktywne niezbędne w pielęgnacji bardzo suchej skóry, odpowiednie nawilżenie skóry twarzy
-
Jak radzić sobie z suchą skórą? Dedykowana pięlęgnacja suchej skórze
-
Stres, a przewlekła sucha skóra
-
Suplementy i dieta, a kondycja skóry - jakie składniki stosować?
-
Pielęgnacja suchej skóry - co na suchą skórę?
Kseroza - jak rozpoznać skórę suchą, co powoduje suchość skóry?
Wystepowanie suchej skóry, przeznaskórkowa utrata wody (TEWL)
Kseroza, problem suchej skóry - przewlekła sucha skóra, albo wrodzony stan przesuszenia skóry, charakteryzujący się brakiem wilgotności w warstwie rogowej. Zawartość wody w warstwie rogowej dla skóry normalnej powinna wynosić więcej niż 10%. Gdy wzrasta poziom przeznaskórkowej utraty wody TEWL, spowodowany nieprawidłowo funkcjonującą barierą skóry, staje się ona zbyt sucha, mogą pojawić się pęknięcia, a później podrażnienie i swędzenie. Suchość skóry, czasem nazywana „zimowym świądem" częściej pojawia się jesienią i zimą, spada wtedy poziom nawilżenia skóry. Przyczyną nadmiernej suchości skóry są częste kąpiele w gorącej wodzie i niska wilgotność powietrza.
Jakie są objawy suchości skóry?
Skóra sucha charakteryzuje się:
1. Matowością, szarobiałym kolorytem
2. Szorstkością i swędzeniem
3. Łuszczeniem
4. Występującym uczuciem ściągnięcia
5. Częściej ulega podrażnieniom
6. Produkuje mało łoju
Przyczyny suchej skóry - jaki wpływ mają czynniki środowiskowe i jakie są inne przyczyny suchości skóry?
Sucha, delikatna skóra w ostatnich latach występuje coraz częściej i coraz częściej suchość skóry związana jest z czynnikami środowiskowymi np. suche powietrze. Jak już wiadomo może to mieć zły wpływ na wiązanie wody przez warstwę rogową. Przeznaskórkowa utrata wody (TEWL) wzrasta i pojawia się problem suchej skóry.
Kiedy możesz zauważyć objawy wysuszonej skóry? Na pewno po regularnych, długich i gorących kąpielach z dodatkiem mocno pieniących się żeli. Taka przyjemna kąpiel niszczy lipidy uszkadzając barierę ochronną skóry. Często przebywasz w klimatyzowanym pomieszczeniu? Nie dziw się, że pojawia się typ skóry - skóra odwodniona. Klimatyzacja, suche powietrze, podróże samolotem, zanieczyszczenia środowiskowe również przyczyniają się do wysuszenia i mają niekorzystny wpływ na funkcjonowanie skóry.
Higiena skóry twarzy - jak dbać o skórę i jaka jest niewłaściwa pielęgnacja skóry?
Unikaj:
-
długich kąpieli
-
składników, które działają wysuszająco np. alkohol denat
-
wacików i innych tego typu rzeczy, które wywołują tarcie skóry
-
nadmiernego złuszczania skóry, które pogłębia problem suchej skóry
-
peelingów gruboziarnistych
-
kosmetyków matujących skórę
Jak pielęgnować cerę suchą?
Podczas pielęgnacji cery suchej skup się na nawodnieniu warstwy rogowej, zadbaj o odpowiednie nawilżenie skóry. Idealnie w tym przypadku sprawdzą się substancje utrzymujące wilgotność, uszczelniające i dodatkowo wygładzające powierzchnię skóry. W Twojej kosmetyczne na pewno powinny znaleźć się kosmetyki zawierające lipidy: ceramidy, kwasy tłuszczowe, cholesterol/oleje bogate w fitosterole. Dodatkowo taki produkt powinien zawierać humektanty (skóra odwodniona) m.in. kwas hialuronowy, trehalozę, glicerynę, sorbitol.
Składniki aktywne niezbędne w pielęgnacji bardzo suchej skóry, odpowiednie nawilżenie skóry
Składniki okluzyjne, lipidy, humektanty, emolienty - pielęgnacja skóry, surowce które pomogą odżywić suchą skórę
-
Okluzyjne, lipidy - regeneracja suchej skóry. Pokrywają warstwę rogową i zmniejszają transepidermalną utratę wody, np. okluzyjne - Coco-Caprylate/Caprate, lipidy - ceramidy, które zwalczają zaburzenia funkcji bariery skórnej.
-
Humektanty - wiążą wodę w naskórku, nawadniają skórę (kwas hialuronowy, trehaloza), skup się na nich jeszcze bardziej, gdy Twój typ skóry to skóra odwodniona.
-
Emolienty - zmiękczają i wygładzają skórę (oleje roślinne).
Jak radzić sobie z suchą skórą? Dedykowana pielęgnacja suchej skórze
Codzienna pielęgnacja skóry - jak dbać o suchą skórę twarzy?
1. Przede wszystkim wzmacniaj płaszcz hydrolipidowy skóry. Stosuj kosmetyki, których głównym zadaniem jest odbudowa, regeneracja, naprawa i odpowiednie nawilżenie skóry.
2. Oczyszczaj skórę delikatnymi środkami myjącymi (mają one pozytywny wpływ na stan suchej skóry), doskonale w tym przypadku sprawdzą się emulsje myjące, olejki i balsamy do demakijażu.
Brzozowa emulsja do mycia twarzy
65,6% sok z brzozy 3% betaina z buraka
3. Dwuetapowe oczyszczanie wykonuj tylko wtedy gdy nałożysz wcześniej krem SPF, makijaż.
4. Rano twarz myj tylko jeden raz i osusz poprzez delikatne przykładnie ręcznika do skóry. Jeżeli czujesz mocne ściągnięcie i widzisz łuszczącą się skórę możesz zrezygnować z produktów myjących. Rano wykorzystaj do tego samą wodę.
5. Hydrolaty i toniki nakładaj bezpośrednio na skórę, nie na wacik.
6. Serum żelowe, wodne zawsze domknij krem z emolientami, odpowiednia pielęgnacja skóry i kolejność nakładania kosmetyków ma znaczenie.
7. Stosuj krem, który nie tylko nawadnia, ale też natłuszcza skórę - wtedy masz gwarantowane odpowiednie nawilżenie skóry.
8. Możesz dodatkowo używać nawilżacza powietrza, żeby wspomóc odpowiednie nawilżenie skóry.
9. Pij regularnie wodę.
10. Stosuj krem z filtrem z SPF cały rok (jeżeli skóra jest bardzo sucha, możesz pod niego dodatkowo zastosować krem nawilżający).
11. Dedykowana pielęgnacja suchej skórze - skup się na łagodnych kosmetykach nawilżających. Skóra sucha z uszkodzoną barierą ochronną jest bardziej narażona na podrażnienia spowodowane silnymi substancjami aktywnymi.
Stres, a przewlekła sucha skóra
Bardzo ważne - stres, a przewlekła sucha skóra. Badania dowodzą, że stres powoduje zaburzenia funkcji bariery skórnej, powodując tym samym wzmożoną suchość (stres, a raczej zaburzenia hormonalne. - hormony, które się wydzielają w odpowiedzi właśnie na ten stan - glikokortykoidy hamują syntezę lipidów).
Suplementy i dieta, a kondycja skóry - jakie składniki stosować?
Istotnym kwasem, którego potrzebuje Twoja skóra jest kwas linolowy. Niestety nie powstaje on w naskórku, dlatego musi być dostarczany poprzez stosowanie kosmetyków, bądź w diecie. Gdy następuje niedobór kwasu linolowego zostaje on zastąpiony kwasem oleinowym, a skutkiem tego są zaburzenia w barierze przepuszczalności skóry, przeznaskórkowa utrata wody (TEWL) może być zwiększona, a stan suchej skóry się pogłębić. Kwas linolowy należy do kwasów Omega-3 i możesz go znaleźć przede wszystkim w łososiu, tranie z wątroby z dorsza, olejach m.in. w słonecznikowym, lniankowym, żurawinowym.
Pielęgnacja suchej skóry - co na suchą skórę?
Krem Omega CERA - pomoże Ci odżywić suchą skórę. Zawiera aż 1% Ceramid NP, który doskonale sprawdza się, gdy wstępują zaburzenia funkcji bariery skórnej. Ceramidy łagodzą też objawy wysuszonej skóry oraz atopowego zapalenia skóry. Gdy pojawia się stan suchej skóry zalecamy stosować ceramidowy krem regenerujący na noc i na dzień pod krem z filtrem spf. Krem nie powoduje podrażnienia, podczas jego tworzenia priorytetem była dla nas wrażliwość suchej skóry. Krem nie posiada składników, które mogłby powodować dodatkową suchość skóry (kwasy złuszczające itp.)
Ceramidowy Krem Omega CERA
1% Ceramid NP 5% Olej z pestek śliwki 3% LycoMega®
Poznaj wszystkie kosmetyki KLIKNIJ TUTAJ
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!