Zaburzona bariera hydrolipidowa - objawy, przyczyny, jak ją odbudować?

Zaburzona bariera hydrolipidowa - objawy, przyczyny, jak ją odbudować?

Zbyt częste, mocne złuszczanie, intensywne oczyszczanie i nadmierne stosowanie różnych kosmetyków wcale nie sprawi, że Twoja skóra będzie bardziej zdrowa. Wysuszając ją nie zauważysz mniejszego wydzielania sebum. Wręcz przeciwnie uszkodzisz barierę hydrolipidową, która jest bardzo ważna w pielęgnacji. Między innymi to dzięki jej prawidłowemu funkcjonowaniu możemy cieszyć się zdrową i rozświetloną skórą. 

Płaszcz hydrolipidowy = woda (produkcja gruczołów potowych) + łój (produkcja gruczołów łojowych)

 • Zaburzona bariera hydrolipidowa - co to znaczy?

 • Kluczowe objawy i przyczyny uszkodzenia bariery hydrolipidowej

 • Pielęgnacja skóry a bariera hydrolipidowa - co musisz wiedzieć?

Zaburzona bariera hydrolipidowa - co to znaczy?

  Skóra jest coraz bardziej sucha, swędząca, czerwona i szorstka. Dochodzi do nadmiernej transepidermalnej utraty wody, ponieważ bariera staje się bardziej przepuszczalna  niż zwykle. Wszystko z niej ucieka, ale i też z łatwością  przez nią przenika. Tarcza ochronna, która do tej pory doskonale broniła skórę przed czynnikami zewnętrznymi jest słabsza. 

  Kluczowe objawy i przyczyny uszkodzenia bariery hydrolipidowej

  Masz suchą i wrażliwą skórę? Wina może leżeć w uszkodzonej barierze hydrolipidowej!

  Objawy:

  • pieczenie

  • łuszczenie 

  • rumień

  • brak tolerancji na składniki aktywne

  Przyczyny:

  • mocne złuszczanie

  • intensywne oczyszczanie

  • wysoka i niska temperatura 

  • stres

  Odbudowa bariery hydrolipidowej

  1. Intensywne złuszczanie narusza barierę naskórkową. Peelingi ziarniste sprawiają, że skóra jest chwilowo wygładzona. Natomiast jeżeli chodzi o długotrwałe efekty to mocne, ziarniste złuszczanie prowadzi do naruszenia bariery naskórkowej. Przy uszkodzonej BHL odstawiamy peelingi.

  2. Rano oczyszczaj skórę tylko wodą lub bardzo delikatnym produktem myjącym o fizjologicznym pH. Zwróć uwagę czy w recepturze znajdują się emolienty. Dzięki nim produkt może być jeszcze bardziej łagodny. Nie używaj do mycia produktów z drobinkami ścierającymi. Nie myj skóry gorącą wodą, ponieważ może to doprowadzić do jeszcze większego wysuszenia. Woda powinna być letnia.

  3. Stosuj krem nawilżający - każda skóra tego potrzebuje. Szukaj kosmetyków bogate w humektanty (trehaloza, sorbitol) oraz emolienty i lipidy np. skwalan, ceramidy, oleje. Jeżeli zauważasz poprawę i chcesz wprowadzić składniki aktywne (witamina C, niacynamid, kwas ferulowy) dokładnie osusz skórę ręcznikiem (nie pocieraj jej tylko delikatnie przykładaj ręcznik do twarzy). Jeśli skóra jest wilgotna jej przepuszczalność jest większa - wiąże się to z ryzykiem podrażnienia.

  4. Na dzień zawsze stosuj produkt z filtrem. Promieniowanie UV prowadzi do powstawania wolnych rodników, które mogą wywoływać stan zapalny skóry.

  5. Dbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach: unikaj przegrzewania i nawilżaj powietrze w domu.

  Pamiętaj też, że dieta odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowej bariery hydrolipidowej. Spożywanie odpowiednich składników odżywczych może pomóc wzmocnić naturalną ochronę skóry i zapobiec jej wysuszeniu.  More articles

  Komentarze (0)

  Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

  Zostaw komentarz

  Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją