Uszkodzona bariera hydrolipidowa - objawy, przyczyny, jak ją odbudować

Uszkodzona bariera hydrolipidowa - objawy, przyczyny, jak ją odbudować

Zbyt częste, mocne złuszczanie, intensywne oczyszczanie i nadmierne stosowanie różnych kosmetyków wcale nie sprawi, że Twoja skóra będzie bardziej zdrowa. Wysuszając ją nie zauważysz mniejszego wydzielania sebum. Wręcz przeciwnie uszkodzisz barierę hydrolipidową, która jest bardzo ważna w pielęgnacji. Między innymi to dzięki jej prawidłowemu funkcjonowaniu możemy cieszyć się zdrową i rozświetloną skórą. 

Płaszcz hydrolipidowy = woda (produkcja gruczołów potowych) + łój (produkcja gruczołów łojowych)

  • Uszkodzona bariera hydrolipidowa - co to znaczy?
  • Kluczowe objawy i przyczyny uszkodzenia bariery hydrolipidowej
  • Pielęgnacja skóry a bariera hydrolipidowa - co musisz wiedzieć?

Uszkodzona bariera hydrolipidowa - co to znaczy?

    Skóra jest coraz bardziej sucha, swędząca, czerwona i szorstka. Dochodzi do nadmiernej transepidermalnej utraty wody, ponieważ bariera staje się bardziej przepuszczalna  niż zwykle. Wszystko z niej ucieka, ale i też z łatwością  przez nią przenika. Tarcza ochronna, która do tej pory doskonale broniła skórę przed czynnikami zewnętrznymi jest słabsza. 

    Kluczowe objawy i przyczyny uszkodzenia bariery hydrolipidowej

    Masz suchą i wrażliwą skórę? Wina może leżeć w uszkodzonej barierze hydrolipidowej!

    Objawy:

    • pieczenie
    • łuszczenie 
    • rumień
    • brak tolerancji na składniki aktywne

    Przyczyny:

    • mocne złuszczanie
    • intensywne oczyszczanie
    • wysoka i niska temperatura 
    • stres

    Pielęgnacja skóry, a bariera hydrolipidowa - co musisz wiedzieć?

    1. Intensywne złuszczanie narusza barierę naskórkową. Peelingi ziarniste sprawiają, że skóra jest chwilowo wygładzona. Natomiast jeżeli chodzi o długotrwałe efekty to mocne, ziarniste złuszczanie prowadzi do naruszenia bariery naskórkowej. Przy uszkodzonej BHL odstawiamy peelingi.
    2. Rano oczyszczaj skórę tylko wodą lub bardzo delikatnym produktem myjącym o fizjologicznym pH. Zwróć uwagę czy w recepturze znajdują się emolienty. Dzięki nim produkt może być jeszcze bardziej łagodny. Nie używaj do mycia produktów z drobinkami ścierającymi. Nie myj skóry gorącą wodą, ponieważ może to doprowadzić do jeszcze większego wysuszenia. Woda powinna być letnia.
    3. Każda skóra potrzebuje nawilżenia. Stosuj kosmetyki bogate w humektanty (trehaloza, sorbitol) oraz emolienty i lipidy np. skwalan, ceramidy, oleje. Jeżeli zauważasz poprawę i chcesz wprowadzić składniki aktywne (witamina C, niacynamid, kwas ferulowy) dokładnie osusz skórę ręcznikiem (nie pocieraj jej tylko delikatnie przykładaj ręcznik do twarzy). Jeśli skóra jest wilgotna jej przepuszczalność jest większa - wiąże się to z ryzykiem podrażnienia.
    4. Na dzień zawsze stosuj produkt z filtrem. Promieniowanie UV prowadzi do powstawania wolnych rodników, które mogą wywoływać stan zapalny skóry.
    5. Dbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach: unikaj przegrzewania i nawilżaj powietrze w domu.

    Pamiętaj też, że dieta odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowej bariery hydrolipidowej. Spożywanie odpowiednich składników odżywczych może pomóc wzmocnić naturalną ochronę skóry i zapobiec jej wysuszeniu.



    More articles

    Komentarze (0)

    Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

    Zostaw komentarz

    Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją