Ceramidy w kosmetykach - jak działają i kiedy je stosować?

Ceramidy w kosmetykach - jak działają i kiedy je stosować?

Ceramidy należą do najbardziej znanych i najdroższych składników aktywnych. Ich działanie naprawcze doceni każda skóra, a ich obniżony poziom może pogłębiać nawet trądzik. W tym artykule dowiesz się jak działają ceramidy, dlaczego i kiedy warto je stosować.

  • Co to są ceramidy?
  • Ceramidy na twarz - efekty stosowania
  • Kiedy warto stosować ceramidy?
  • Krem z ceramidami, czy serum z ceramidami - co wybrać?

Co to są ceramidy?

Ceramidy są składnikami cementu międzykomórkowego i stanowią aż 30-40% naturalnych lipidów warstwy rogowej. W 1982 roku odkryto ceramid 1, a później jeszcze 5 następnych, których nazwy pochodzą od polarności cząsteczek.

Wiadomo, że na zawartość ceramidów wpływa genetyka, pora roku, wiek oraz dieta, a ich deficyt może znacznie przyczyniać się do suchości skóry. 

Ceramidy na twarz - efekty stosowania

Ceramidy to składniki, które działają niewiarygodnie szybko. Popularność w kosmetyce zyskały głównie dzięki skutecznej regeneracji. 

 

Bariera hydrolipidowa

Ceramidy dostarczane skórze w kosmetykach uzupełniają ich niedobór jednocześnie przyczyniając się odbudowy bariery naskórkowej. Dzięki temu chronią przed wnikaniem szkodliwych bakterii. 

Nawilżenie

Ceramidy jako integralna część naskórka biorą czynny udział w zapobieganiu nadmiernej przeznaskórkowej utracie wody - TEWL. Lipidy pomagają utrzymać NMF wewnątrz komórek.

Choroby skóry

Atopowe zapalenie skóry - ceramidy łagodzą jego objawy. W AZS  zauważono zmniejszoną ilość ceramidów i wolnych kwasów tłuszczowych.

Trądzik - wiadomo, że niski poziom ceramidów pogłębia trądzik.

Łuszczyca - ceramid I, III, IV, V i VI zmniejsza TEWL w skórze z łuszczycą i poprawia nawilżenie.

 

Kiedy warto stosować ceramidy? 

Ceramidy bedą doskonałym wsparciem każdej pielęgnacji. Szczególnie warto szukać ich w kosmetykach, jeżeli pojawią się takie problemy jak:

cera sucha i zaczerwieniona, skóra podrażniona oraz łuszcząca.

Zły stan naskórka objawia się uczuciem szorstkości i brakiem blasku. Dobrze nawilżony naskórek jest elastyczny i promienny. 

Krem z ceramidami, czy serum z ceramidami - co wybrać? 

Wybór należy do Ciebie. Przyjrzyj się swojej pielęgnacji i sprawdź gdzie będzie najlepsze miejsce na kosmetyki z ceramidami. Wydawać by się mogło, że serum będzie bardziej skoncentrowane niż krem. Jednak nasz krem Omega CERA jest dowodem na to, że wcale tak nie jest -  zawiera aż 1% czystego Ceramidu NP, a nie ceramidowego kompleksu, w którego skład wchodzą też inne składniki.

Ceramidowy krem regenerujący o lekkiej konsystencji, a jednocześnie bogatej formule od OSKOLAB 

Ceramidy to składniki wspomagające odbudowę bariery hydrolipidowej, dlatego już od samego początku wiedzieliśmy, że nasz krem do twarzy musi je zawierać. W recepturze znajdują się dodatkowo oleje bogate w fitosterole i kwasy tłuszczowe oraz skwalan, które doskonale podnoszą działanie regenerujące kremu Omega CERA. 

 

 

ŹRÓDŁA

  1. Baumann, Leslie. Dermatologia estetyczna. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2013, 380 s. ISBN 978-83-200-4339-6 s.4-6
  2.  Luisa Coderch, Olga Lopez, Alfonso De La Maza and Jose L. Parra. Ceramides and skin function. February 2003 American Journal of Clinical Dermatology 4(2):107-29


More articles

Komentarze (0)

Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją