Kseroza, sucha skóra - co to takiego i jak ją rozpoznać

Kseroza, sucha skóra - co to takiego i jak ją rozpoznać

Suche skórki na policzkach, suche skórki na czole. Ile może być przyczyn?
Codziennie spotykamy się z wieloma czynnikami, które pogłębiają ten stan. Dziś dowiesz się czego unikać i jak czułego podejścia wymaga skóra dotknięta suchością.

 • Kseroza - co to takiego i jak ją rozpoznać
 • Czynniki środowiskowe przyczyniające się do suchości skóry
 • STOP - nie rób tego!
 • Jak pielęgnować cerę suchą z podtypem odwodnienia
 • Suplementy i dieta

Kseroza - co to takiego i jak ją rozpoznać

Kseroza (suchość skóry) - nabyty, albo wrodzony stan, charakteryzujący się brakiem wilgotności w warstwie rogowej. Zawartość wody w warstwie rogowej dla skóry normalnej powinna wynosić więcej niż 10%. Gdy wzrasta poziom przeznaskórkowej utraty wody, spowodowany nieprawidłowo funkcjonującą barierą skóry, staje się ona zbyt sucha, mogą pojawić się pęknięcia, a później podrażnienie i swędzenie. Suchość skóry, czasem nazywana „zimowym świądem" częściej pojawia się jesienią i zimą. Przyczyną tego są nadmierne kąpiele w gorącej wodzie i niska wilgotność powietrza.

  Po czym rozpoznać skórę suchą?

    1. Matowa, szarobiały koloryt

    2. Szorstka i swędząca

    3. Łuszcząca

    4. Występuje uczucie ściągnięcia

    5. Częściej ulega podrażnieniom

    6. Produkuje mało łoju

Czynniki środowiskowe przyczyniające się do suchości skóry

Sucha skóra w ostatnich latach występuje coraz częściej i coraz częściej wynika to z działania czynników środowiskowych. Jak już wiadomo czynniki te mogą mieć zły wpływ na wiązanie wody przez warstwę rogową.

Kiedy możesz odczuwać zwiększone wysuszenie? Na pewno po regularnych, długich i gorących kąpielach z dodatkiem mocno pieniących się żeli. Taka przyjemna kąpiel niszczy lipidy uszkadzając barierę ochronną skóry. Często przebywasz w klimatyzowanym pomieszczeniu? Nie dziw się, że Twoja skóra źle to znosi. Klimatyzacja, podróże samolotem, zanieczyszczenia środowiskowe również przyczyniają się do wysuszenia.

 STOP - nie rób tego! 

 •    długich kąpieli
 •    składników, które działają wysuszająco np. alkohol denat
 •    wacików i innych tego typu  rzeczy, które wywołują tarcie skóry
 •    nadmiernego złuszczania skóry 
 •    peelingów gruboziarnistych 
 •   kosmetyków matujących skórę

 Jak pielęgnować cerę suchą?

Podczas pielęgnacji cery suchej skup się na nawodnieniu warstwy rogowej. Idealnie w tym przypadku sprawdzą się substancje utrzymujące wilgotność, uszczelniające i dodatkowo wygładzające powierzchnię skóry. W Twojej kosmetyczne na pewno powinny znaleźć się kosmetyki zawierające lipidy: ceramidy, kwasy tłuszczowe, cholesterol/oleje bogate w fitosterole. Dodatkowo taki produkt powinien zawierać humektanty m.in. kwas hialuronowy, trehalozę, glicerynę, sorbitol.

 Składniki niezbędne w pielęgnacji cery suchej:

 • okluzyjne -  pokrywają warstwę rogową i zmniejszają transepidermalną utratę wody
 • humektanty - wiążą wodę w naskórku, nawadniają skórę
 • emolienty - zmiękczają i wygładzają skórę

11 prostych zasad, które pomogą przywrócić komfort suchej skórze

1. Przede wszystkim wzmacniaj  płaszcz hydrolipidowy skóry. Stosuj kosmetyki, których głównym zadaniem jest odbudowa, regeneracja, naprawa i nawilżenie.  

2. Oczyszczaj skórę delikatnymi środkami myjącymi, doskonale w tym przypadku sprawdzą się emulsje myjące, olejki i balsamy do demakijażu

3. Dwuetapowe oczyszczanie wykonuj tylko wtedy gdy nałożysz wcześniej krem SPF, makijaż

4. Rano twarz myj tylko jeden raz i osusz poprzez delikatne przykładnie ręcznika do skóry. Jeżeli czujesz mocne ściągnięcie i widzisz łuszczącą się skórę możesz zrezygnować z produktów myjących. Rano wykorzystaj do tego  samą wodę.

5. Hydrolaty i toniki nakładaj bezpośrednio na skórę, nie na wacik

6. Serum żelowe, wodne zawsze domknij krem z emolientami

7. Stosuj krem, który nie tylko nawilża, ale też natłuszcza skórę

8. Możesz dodatkowo używać nawilżacza powietrza 

9. Pij regularnie wodę

10. Stosuj krem z filtrem z SPF cały rok (jeżeli skóra jest bardzo sucha, możesz pod niego dodatkowo zastosować krem nawilżający)

11. Skup się na łagodnych kosmetykach nawilżających. Skóra sucha z uszkodzoną barierą ochronną jest bardziej narażona na podrażnienia spowodowane silnymi substancjami aktywnymi

13. Ostanie - NIE STRESUJ SIĘ :) Badania dowodzą, że stres narusza funkcje bariery skórnej, powodując tym samym wzmożoną suchość (stres, a raczej hormony, które się wydzielają w odpowiedzi właśnie na ten stan - glikokortykoidy hamują syntezę lipidów).

Suplementy i dieta

Istotnym kwasem, którego potrzebuje Twoja skóra jest kwas linolowy. Niestety nie powstaje on w naskórku, dlatego musi być dostarczany poprzez stosowanie kosmetyków, bądź w diecie. Gdy następuje niedobór kwasu linolowego zostaje on zastąpiony kwasem oleinowym, a skutkiem tego są zaburzenia w barierze przepuszczalności skóry. Kwas linolowy należy do kwasów Omega-3 i możesz go znaleźć przede wszystkim w łososiu, tranie z wątroby z dorsza, olejach m.in. w słonecznikowym, lniankowym, żurawinowym.More articles

Komentarze (0)

Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją