Kosmetyki hipoalergiczne - czy próba uczuleniowa jest konieczna?

Kosmetyki hipoalergiczne - czy próba uczuleniowa jest konieczna?

Dec 30, 2023Magdalena Bieranowska

Produkt, który miał nie uczulać wywołał zmiany alergiczne na Twojej skórze? Ale zaraz. Przecież napisane było hipoalergiczny.

  • Kosmetyki hipoalergiczne, a wykluczenie alergii
  • Alergia na kosmetyki, czy podrażnienie skóry?
  • Jak postępować, gdy wystąpi podrażnienie lub alergia?
  • Próba uczuleniowa - jak ją wykonać?

Kosmetyki hipoalergiczne, a wykluczenie alergii

Wyobraź sobie, że Twoja cera jest sucha i wrażliwa. Idziesz do drogerii bo nie możesz już znieść uczucia dyskomfortu. Poprzedni krem nie ulżył Twoim cierpieniom, szukasz czegoś nowego, skutecznego i delikatnego. Na półce wpada Ci w oko krem głęboko nawilżający, określony jako ‘’HIPOALERGICZNY’’. Myślisz sobie biorę go! Silnie nawilża i nie wywołuje alergii. Niestety, ale tak nie jest.

Produkt oznaczony jako hipoalergiczny, czy testowany dermatologicznie, także może zainicjować alergię. Mimo, że niektóre składniki częściej przyczyniają się do powstawania uczuleń to teoretycznie każda substancja może stać się alergenem (zarówno naturalna jaki i syntetyczna). Wystąpienie alergii, czy podrażnienia to bardzo indywidualna kwestia i może przydarzyć się każdemu. Oczywiście my jak i inni producenci tworzymy receptury tak aby zminimalizować to zjawisko, ale nie całkowicie wykluczyć. Twierdzenie, że kosmetyki są hipoalergiczne, nie daje nam 100% pewności i zawsze powinno się wykonać próbę uczuleniową przed aplikacją każdego nowego produktu, a nawet tego którego skład się minimalnie zmienił.

Alergia na kosmetyki, czy podrażnienie?

Kontaktowe zapalenie skóry spowodowane podrażnieniem i alergiczne kontaktowe zapalenie skóry określa się występowaniem dermatoz wywołanych przez kontakt naskórka ze związkiem chemicznym.

Podrażniona skóra –  występuje najczęściej, stanowi aż ok 80% przypadków. Należy zwrócić uwagę, że często ma ona związek z uszkodzeniem keratynocytów i funkcji bariery skórnej. Podrażnienie wywołać może częste mycie dłoni, zanurzanie rąk w detergentach, peelingi, inne kosmetyki bogate w składniki aktywne, nadużywanie kosmetyków. Od alergicznego kontaktowego zapalenia skóry różni się tym, że zmiany skórne występują tylko w miejscu ekspozycji na czynnik drażniący. Reakcje podrażnieniowe mogą utrzymywać się nawet po 48h, ale zaczynają ustępować. Objawia się rumieniem, suchością, łuszczeniem, obrzękiem.

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry – reakcja immunologiczna, którą najczęściej mogą wywołać związki z małą masę cząsteczkową mniejszą niż 500 Da. Dzielimy je na typ podostry (łuszczenie, rumień), ostry (swędzenie, grudkowo – pęcherzykowe, obrzękowe i rumieniowe zmiany), przewlekły, który ciężej jest rozpoznać (powstawanie pęknięć).

Jak postępować w przypadku wystąpienia alergii lub podrażnienia?

Podrażnienie – zmyj i przez jakiś czas nie nakładaj produktu, który wywołał podrażnienie. Wprowadź do swoje pielęgnacji minimalizm. Unikaj peelingów, kosmetyków złuszczających i wysuszających. Szczególnie zadbaj o regenerację i ochronę skóry. Stosuj krem naprawczy bogaty w emolienty. Myj skórę delikatną emulsją. Skup się głównie na odbudowie bariery hydrolipidowej.

Alergia – przede wszystkim zmyj i przestań stosować produkt wywołujący alergię. Aby złagodzić objawy możesz zastosować wapno z kwercetyną. Stosuj produkt bogaty w emolienty. Umów się na wizytę do dermatologa

Próba uczuleniowa - jak ją wykonać?

Kosmetyki spłukiwane

1 2 3 4
Na oczyszczoną, suchą skórę wewnętrznej części przedramienia nałóż niewielką ilość produktu Pozostaw produkt na skórze przez taki czas jak zalecił producent Zmyj dokładnie produkt ze skóry. Nie nakładaj na ten obszar innych kosmetyków przez 24h Obserwuj skórę przez 48h. Jeżeli wystąpiła reakcja (swędzenie, obrzęk, rumień, świąd, wysypka) nie aplikuj produktu na skórę

 

Kosmetyki niespłukiwane

1 2 3 4
Na oczyszczoną, suchą skórę wewnętrznej części przedramienia nałóż niewielką ilość produktu Pozostaw produkt na skórze Nie nakładaj na ten obszar innych kosmetyków przez 24h Obserwuj skórę przez 48h. Jeżeli wystąpiła reakcja (swędzenie, obrzęk, rumień, świąd, wysypka) nie aplikuj produktu na skórę

 

ŹRÓDŁA

  1. Baumann, Leslie. Dermatologia estetyczna. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2013, 380 s. ISBN 978-83-200-4339-6 s.22-28
  2.  Tan CH Rasool S, Johnston GA. Contact deramtitis: allergic and irritant. Clin Deramtol. 2014 Jan – Feb; 32(1): 116-124 L.
  3. Fan, C. He, L. Jiang, Y. Bi, Y. Dong, Y. Jia Brief analysis of causes of sensitive skin and advances in evaluation of anti-allergic activity of cosmetic products, 07 October 2015

 More articles

Komentarze (0)

Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!

Zostaw komentarz

Uwaga: komentarze muszą zostać zatwierdzone przed ich publikacją