Nasza skóra pracuje zarówno w dzień jak i w nocy. W zależności od pory dnia, a nawet godziny zachodzi w niej wiele procesów. Zaplanowała sobie dobę i raczej nie lubi zmian. Bardzo ważne jest dopasowanie pielęgnacji do pory dnia, szczególnie jeżeli mówimy o produktach z filtrami i antyoksydantach. Wcześniejsza ekspozycja na światło UV może nadal uszkadzać DNA skóry, nawet w ciemności.
- Interesujące zmiany, które zachodzą w skórze
- Jak pracuje skóra w dzień i w nocy?
- Pielęgnacja ze względu na porę dnia - na czym warto się skupić?
Interesujące procesy, które zachodzą w skórze
- Przenikanie przez skórę hydrofilowych i lipofilowych produktów osiąga maksimum około godziny 04:00 nad ranem, przy czym wchłanianie spowalnia w ciągu dnia.
- Szybkość przepływu krwi przez skórę zwiększa się późnym popołudniem i nocą.
- Proliferacja keratynocytów zmienia się w ciągu dnia. Najwyższy wskaźnik proliferacji występuje około północy.
- Około 65% pacjentów z zapalnymi dermatozami, (atopowe zapalenie skóry, łuszczyca) ma nasilony świąd w nocy.
Jak pracuje skóra w dzień i w nocy?
DzieńZwiększona ochrona skóry Wyższa produkcja sebum Podniesione pH Niska proliferacja komórek
|
NocZwiększona przepuszczalność bariery Podniesiona utrata wilgoci Wysokie przenikanie substancji aktywnych Mocniejsza naprawa DNA
|
Pielęgnacja ze względu na porę dnia - na czym warto się skupić?
Dzień - Chroń swoją skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Stosuj antyoksydanty (serum Tetra EXPERT, krem Omega CERA, produkty SPF), latem odzież ochronną.
Jeżeli masz skórę skłonną do przetłuszczania aplikuj składniki regulujące wydzielanie sebum (niacynamid znajdziesz w serum Tetra EXPERT).
Noc - Zapobiegaj nadmiernej transepidermalnej utracie wody. Stosuj kosmetyki, które wiążą wodę w naskórku i jednocześnie zapobiegają jej odparowywaniu. Krem Omega CERA zawiera emolienty, składniki okluzyjne, humektanty).
Aplikuj produkty bogate w składniki, które poprzez rozluźnienie połączeń komórek naskórka przyspieszają ich odnowę np. peeling z kwasami złuszczającymi.
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu. Bądź pierwszą komentującą osobą!